Beskrivning
Hide a lite Comfort G2 LED downlight för infällt montage i tak, avsedd för att motsvara 50W/12V och 85W/230V halogendownlight med upp till 90% energibesparing. LED downlight med comfortlins i ställbart utförande med en spridningsvinkel på 36° och med en låg inbyggnadshöjd på endast 55mm som passar tillsammans med Hide a lite Spot Guard Gles.
Hide a lite Comfort G2 levereras komplett med 230V dimbart drivdon som är dimbart med de vanligaste dimrarna på markanden, t.ex. transistordimmers. Den är snabb att installera eftersom den är försedd med snabbkopplingsplintar och skruvfri dragavlastning.
LED downlighten finns i två olika färger vit och borstad stål. Den vita finns i två olika varmvita färgtemperaturer en på 2700K och en på 3000K.